Dobra książka nie musi być droga!

Nagradzanie uczniów — proste, przyjemne i niedrogie.

Książki, mimo postępującej komputeryzacji społeczeństwa, wciąż są jednymi z najczęściej stosowanych w szkołach nagród. Czy słusznie? Oczywiście! Szkoła ma za zadanie wykształcenie w uczniach dobrych nawyków, a kojarzenie książek z przyjemnością i nagrodą jest pożądanym efektem. Każdy dobry nauczyciel, wybierając książki dla swoich podopiecznych, powinien stosować się do kilku zasad.

1. Dostosowanie treści do wieku.

2. Atrakcyjna forma (dziecko bardziej ucieszy się z ładnie wydanej książki).

3. Tematyka zbieżna z zainteresowaniami ucznia.

4. Przystępna cena.

Zwłaszcza ostatni punkt może być błędnie ignorowany, choć jest niezwykle istotny. Przeglądając półki w księgarniach, możemy odnieść wrażenie, że za dobrą i ładnie wydana książkę musimy zapłacić krocie. Nic bardziej mylnego. Aby wywołać uśmiech na twarzy dziecka wcale nie jest konieczne wydawanie olbrzymich sum.

Kluczem jest dobre miejsce.

Należy zauważyć, że drogie są zwykle nowości oraz książki sprzedawane w znanych księgarniach. Żeby nabyć tanie książki na dzień dziecka, na nagrody dla uczniów, należy wyjść poza schemat robienia zakupów w najbliższej oraz najgłośniej reklamującej się księgarni i rozejrzeć się trochę po okolicy. Z pewnością łatwiej będą mieli nauczyciele z dużych miejscowości, którzy powinni bez problemu znaleźć książkowy outlet lub niewielką księgarnię, która będzie mogła zaoferować rabat przy zakupie kilku książek. O taki sam rabat możemy się też wbrew pozorom starać w dużych sieciówkach, jednak tutaj wymagane będzie duże zamówienie.